Informace o vysokých školách v ČR

Měsíční archív: Únor 2014

Vysoké školy

Vysokých škol je v České republice několik a většina z nich má i velmi dobré jméno. Rozhodnout se pro tu správnou školu není mnohdy jednoduché a navíc u velké většiny z nich budete muset projít přijímacím řízením a o přijetí na školu se tak svými vědomostmi a znalostmi zasloužit. Pokud nevíte, jakou vysokou školu si vybrat, podívejte se na nabídku oborů, kterých je víc než dost a zaručeně si v nich vyberete takový, který vás bude bavit a zajímat.

Pokud si nevíte rady s tím, kam si podat přihlášku, můžete se obrátit i na některé internetové diskuze, kde přispívají dokonce i studenti. Ti vám mohou poradit a objektivně říct, jaké má škola a případný obor výhody nebo naopak nevýhody.

I to by totiž značně mohlo přispět k vašemu konečnému rozhodnutí. V první řadě byste si ale měli ujasnit, zda chcete jít na školu veřejnou nebo soukromou, zda by měla být v místě vašeho bydliště nebo vám nebude vadit dojíždět či bydlet na koleji a v neposlední řadě zvažte, zda zvládnete přijímací zkoušky na vysokou školu a jaké jsou vlastně vaše studijní výsledky.

Studenti, kteří se mohou chlubit velmi dobrými studijními výsledky z minulých let na střední škole, mají pochopitelně velkou výhodu, protože některé školy k těmto výsledkům přihlížejí. Pokud se chystáte k přijímacím zkouškám, rozhodně byste si měli předem zjistit, co všechno vás čeká. Mnohdy jsou to jen TSP testy, přijímací řízení formou pohovoru a u některých, zejména oborů s uměleckým zaměřením, je předem nutné dodat seznam přečtených knih například. Zjistěte si proto předem dobře veškeré informace, abyste byli na tento velký den opravdu dobře připraveni.

Vložil Vysoké školy v ČR | Štítek , , , | Zanechat komentář

Vysoké školy bez přijímaček

Na vysokou školu se dnes můžete dostat i bez přijímacích zkoušek. Pochopitelně tuto možnost nenabízejí všechny veřejné školy a univerzity. Pokud máte obavu, že z jakéhokoli důvodu nezvládnete přijímací zkoušky, podejte si přihlášku na takovou školu, která vás na základě dobrých studijních výsledků nebo výsledků maturitního vysvědčení přijme i bez testů nebo ústních přijímacích zkoušek.

Velmi záleží i na tom, na jakou školu a na jaký obor se hlásíte. Pokud chcete studovat matematiku, pochopitelně vám značně přispějí dobré studijní výsledky právě z matematiky, která bude v rámci přijetí stěžejní. Většina studentů je navíc podrobena Národním srovnávacím zkouškám Scio, které rovněž hrají velkou roli v přijetí – ne všechny vysoké školy a univerzity na Scio výsledky přihlížejí. Pokud škola, kam se hlásíte uvádí, že přihlíží k výsledkům Scio při přijetí absolventa, je vhodné se takové zkoušce podrobit. Přínosem pro každého studenta mohou být dokonce i různé olympiády nebo účast v soutěžích, které jsou pořádány mezi středními školami v celé České republice. Zúčastnit se může každý student s dobrými studijními výsledky, které jsou na soutěžích a olympiádách stěžejními.

Pochopitelně je jen minimum veřejných škol, kam se dostanete bez přijímacích zkoušek. V neposlední řadě nutno zmínit i soukromé vysoké školy, které jsou sice zpoplatněné – cena za semestr obvykle dosahuje desítek tisíc korun, ale dostanete se na většinu z nich zcela bez přijímacích zkoušek. K přijetí vám bude stačit jen podat přihlášku, zaplatit školné na první semestr a dostavit se s maturitním vysvědčením.

Pokud studium v některém z ročníku nezvládnete, peníze vám v žádném případě vráceny nebudou. Je proto třeba si dobře rozmyslet, zda je daná soukromá vysoká škola právě pro vás.

Vložil Přijímací řízení na VŠ | Štítek , , , | Zanechat komentář

Státní vysoké školy

O státní vysoké školy je velký zájem. Divit se není opravdu čemu a to už jen z toho důvodu, že za studium v tomto případě neplatíte žádné peníze, školné, kterému se všichni studenti snaží vyhnout. I v rámci státních vysokých škol ale na vás čekají různá úskalí, která budete muset hned ze startu překonat.

Příkladem jsou přijímací zkoušky, bez kterých rozhodně nebudete přijati na žádnou státní vysokou školu. A že jsou v případě některých škol s opravdu dobrým jménem skutečně velmi těžké. Dvojnásobek to platí v případě státních vysokých škol, které jsou u nás pouze dvě.

Za státní vysokou školu jsou označovány školy policejní a vojenské. V současné době je možné navštěvovat v České republice pouze dvě státní vysoké školy:

  • Univerzita obrany v Brně
  • Policejní akademie České republiky v Praze

Obě dvě státní vysoké školy jsou univerzitního typu a rozhodně nejsou vhodné pro každého – ne každý zvládne zejména fyzicky náročnost přijímacího řízení a následné výuky, která je na obou dvou univerzitách velmi náročná a přísně hodnocená. Každá z univerzit je rozdělena klasicky na několik fakult, každý budoucí zájemce si tak může vybrat, jaká fakulta a s jakým zaměřením je pro něj ta nejlepší. Podmínky pro přijetí se liší v závislosti na fakultě a na univerzitě. V rámci Univerzity obrany patří mimo jednotlivých fakult i ústavy pro výzkum, výuku jazyků nebo centrum tělesné výchovy.

Univerzita obrany v Brně 

  • Fakulta ekonomiky a managementu 
  • Fakulta vojenských technologií 
  • Fakulta vojenského zdravotnictví 

Policejní akademie v Praze

  • Fakulta bezpečnostního managementu 
  • Fakulta bezpečnostně právní 

 

Vložil Státní školy | Štítek , , , | Zanechat komentář