Informace o vysokých školách v ČR

Měsíční archív: Říjen 2014

Stipendium pro studium v zahraničí

Prahnete-li po zahraničních zkušenostech, co se vzdělávání týče, obraťte se v prvé řadě na studijní oddělení vaší vysoké školy.

Je to nejsnazší krok, který můžete udělat k tomu, abyste na nějaké ze spřátelených fakult vaší školy mohli studovat a dále tak rozvíjet své vědomosti a dovednosti.

Nejznámějším studijním programem je ERASMUS. Jedná se o nejvíce využívaný studijní a stipendijní program v oblasti vysokých škol.

Blíže se na něj podíváme blíže, nicméně je nutno říct, že existují i jiné ne příliš známé druhy programů, kterých lze využít v případě, že vám podmínky Erasmu nevyhovují.

Mezi ně patří Aktion (Česko-rakouský program 1-9 měsíců), CEEPUS (1 – 4 měsíce), Česko-německý Fond budoucnosti (1 – 10 měsíců studia), DAAD (Česko-německý fond),  Fulbrightova komise (CZ – USA) a jiné.

ERASMUS

Je to nejsnazší způsob, jak vycestovat do zahraničí na jinou vysokou školu, na které chcete studovat a získávat zkušenosti. Erasmus má ale své podmínky, které musíte splnit. Váš studijní průměr musí splňovat určitou hodnotu stanovenou vaší školou. Dále si musíte zjistit, zda to, že předměty, které absolvujete na jiné škole v zahraničí, vám budou uznány na vaší škole a zda tedy splníte prerekvizity pro postup do dalšího semestru.

Erasmus vám zaručí, že získáte peníze na studium, ubytování i nějaké kapesné na to, abyste v dané zemi a městě mohli jak žít, tak i studovat. Neproplácí vám žádné jiné výdaje navíc. Pouze vám může přispět na cestovné, stavu v menze, koleje a náklady na studium.

V případě, že nesplníte podmínky pro zdárné ukončení vzdělávacího programu, musíte všechny peníze odevzdat programu zpět. Stačí tedy, abyste nesplnili jeden ze studovaných předmětů na dané škole a máte finanční problém.

Vložil VŠ Stipendium | Štítek , , , , | Zanechat komentář

Sociální stipendium

Studium vysoké školy něco stojí. To dokáže potvrdit jakýkoliv vysokoškolák, který kdy vysokou studoval a nebo studuje. Zejména největší výdaje po vás škola bude vyžadovat v momentě, kdy do studia nastoupíte. Koleje se musí platit ihned, učebnice také, nezapomíná se ani na menzu a nebo kopírku, bez které se nikdo na vysoké neobejde.

Pokud nepatříte k šťastlivcům, kteří mají bohaté rodiče, kteří své ratolesti mohou ledasco dovolit, ptejte se po sociálním stipendiu.

Zákon o vysokých školách toto stipendium ukládá za povinnost vyplácet každému studentovi, který má na něj nárok, a to v minimální výši  1 700 Kč.

Nečekejte, že by vám škola vyplatila více, než jí zákon ukládá.

Nárok na toto stipendium má každý student, který studuje vysokou školu poprvé bez ohledu na to, kolik oborů na dané nebo jiné škole studuje. Praxe: Pokud budete studovat naráz VUT i MU, dostanete stipendium na obou těchto školách. Pokud obor například na MU nedostudujete, zanikne vám nárok na stipendium. Na MU už nikdy do budoucna toto stipendium nezískáte, i když se na tuto školu opět dostanete a obor zdárně dostudujete.

Abyste měli nárok na dosáhnutí sociálního stipendia, musíte pobírat přídavek na dítě. Buď na sebe a nebo na vaše dítě, a to ve zvýšené míře 810 Kč. Jakmile pobíráte příspěvek od sociálky nižší, na sociální stipendium zapomeňte.

Mám nárok na sociální stipendium:

V tomto případě si zjistěte, zda vaše škola upřednostňuje elektronickou a nebo tištěnou formu žádosti. Tuto žádost si stáhnete na oficiálních stránkách vaší školy a nebo ji dostanete na studijním. K žádosti připojte i výpis ze sociálky, který je opatřen razítkem a nezapomeňte připojit i motivační dopis, proč právě vám by měl být příspěvek vydáván.

Pokud vám v průběhu studia nárok na tento příspěvek zanikne, neváhejte a na studijním to písemně oznamte. V případě, že to neuděláte, hrozí vám sankce a z některých škol i vyloučení ze studia.

Vložil VŠ Stipendium | Štítek , , , , | Zanechat komentář