Informace o vysokých školách v ČR

Měsíční archív: Prosinec 2014

Vysoká škola ekonomická Praha

Vysoká škola ekonomická v Praze disponuje celkově šesti fakultami. Uchazeči o studium mohou vybírat z fakulty financí a účetnictví, mezinárodních vztahů, podnikohospodářské fakulty, fakulty informatiky a statistiky, managementu a národohospodářské fakulty.

Pro bakalářské obory jsou také otevřeny přípravné kurzy k přijímacím zkouškám a na webu školy najdete také přípravné zkušební testy, které doporučujeme prostudovat, abyste na přijímací řízení byli co nejvíce připraveni.

Tyto testy jsou zpracovány jako “zadání” a “správné řešení”.

Na školu se pro různé obory dělají zkoušky z cizího jazyka a matematiky, logiky a kultury. Vždy se však dělají zkoušky z cizího jazyka, a to pro jakýkoliv obor.

Škola nabízí terciární vzdělávací systém doplněný o studium MBA a studium pro seniory. Jedná se tedy o tzv. školu třetího věku. Škola se také úzce zabývá výzkumem a publikační činností. Provozuje vědecké časopisy, kam přispívají i sami studenti svými poznatky.

Nemusíte být však student této školy, abyste se mohli vzdělávat na této škole. Můžete se přihlásit na kurzy pořádané školou pro širokou veřejnost pro doplnění svých znalostí. Zapsat se můžete například na jednodenní kurz Osobního rozvoje, kde vás naučí, jak správně komunikovat s lidmi, jak vyjednávat a přesvědčovat.

Absolventi se nemají problém uchytit na trhu práce díky skvělým znalostem a dovednostem z praxe. Důkazem toho i je, že VŠE byla vyhodnocena jako 2. nejlepší škola střední a východní Evropy pro rok 2014 společností Eduniversal. Škola se tedy zařadila mezi 27 celosvětově nejuznávanějších vysokých škol. Už od roku 2009 se stále umisťuje na tomto žebříčku do třetího místa. I to jí přidává každým rokem na prestiži.

Škola je státní a za studium zde se neplatí. K dispozici mají studenti menzu a také koleje, o které si v případě zájmu musí požádat.

Vložil Studium v Praze | Štítek , , , , | Zanechat komentář

Vysoká škola polytechnická Jihlava

Jakmile projdete přijímacím řízením a zápisem na tuto školu, stáváte se členem akademické obce této školy. Získáváte status studenta se všemi výhodami, které nabízí a tím i povinnosti, které souvisí s vámi vybraným oborem. Škola klade velký důraz na získání praxe přímo v rámci studia. V studijním plánu je velké množství předmětů, které jsou praktické a vedeny přímo na pracovištích vašich potenciálních zaměstnavatelů.

Ve škole se nenachází jen studijní oddělení, ale také poradenské centrum pro studenty, které má za úkol provést studenta celým jeho studiem a pomoci mu s jeho případnými otázkami a nedorozuměními. Poradenské centrum studentovi pomáhá v jeho hladkém studiu. Je to však pouze informační středisko.

Studentům na této škole je k dispozici rozsáhlá volně přístupná knihovna, odkud mohou čerpat poznatky pro své studium a knihy si půjčovat. Studentům také odpadá klasické kopírování materiálů z knih. Na škole funguje prodejna skript, kde si můžete zakoupit všechna skripta k předmětům, do kterých se zapíšete.

Také jsou zde studentům zpřístupněné počítačové učebny, koleje a dokonce i vlastní cestovní kancelář. Jedná se o unikát v ČR, který má tato škola pojištěn proti úpadku. Na škole se totiž vyučuje cestovní ruch a tím pádem škola nabízí praktické zkušenosti s prodejem zájezdů a dalších povinností, které z této práce vyplývají.

Stravování na škole je formou menzy, která nefunguje po celý den, ale pouze v době kolem oběda.

I na této škole je v provozu kreditní systém. Za každý zdárně ukončený předmět získá student kredit. Tyto kredity s na konci celého studia sečtou a jakmile dosáhnete kreditové hodnoty, která je požadavkem k ukončení studia, můžete se přihlásit k závěrečným zkouškám.

Vložil Vysoké školy v ČR | Štítek , , , , | Zanechat komentář

Vysoké školy dálkové studium

Dálkové studium na vysokých školách volí zpravidla uchazeči o studium, kteří mají zaměstnání, které si nemohou dovolit opustit. Jedná se tak většinou o studenty, kteří již bydlí sami a starají se nejen o sebe, ale mají rodinu. Většina vysokých škol dálkové studium umožňuje za poplatek. 

Takové studium je označováno pojmem “kombinované” a v praxi znamená, že student dochází na hodiny do školy pouze jeden a nebo dva dny v týdnu (běžně se jedná o pátky nebo soboty).

Tyto hodiny jsou koncipovány jako konzultace s pedagogy, kteří vedou dané předměty během týdne pro prezenční studium.

Kombinovaná forma studia je samostudium. O to je více náročné, než prezenční forma, kdy vám kantor vše vysvětluje a vštěpuje do vás informace. Oproti prezenčnímu studiu je u kombinovaného studia množnost absence na přípravách ke zkouškám. Pokud se tedy u kombinovaného studia rozhodnete, že celý semestr na lekce nebudete docházet, smíte přijít až na závěrečné ukončení daného předmětu.

Ne všechny obory lze studovat touto formou. Pokud už dopředu víte, že byste se chtěli stát například lékařem, ale nemůžete si z časových důvodů prezenční studium dovolit, tak na kariéru lékaře zapomeňte. Vždy si dopředu zjistěte, zda váš obor, na který se hlásíte, kombinovanou formu studia umožňuje. Více kombinovaných forem studia najdete u bakalářských oborů jak u magisterských.

Pokud studujete kombinovanou formu studia, nemáte výhody studenta! Tedy škola / stát za vás neplatí sociální a zdravotní a tato doba studia se vám nezapočítává jako práce. V případě, že nepracujete u zaměstnavatele na hlavní pracovní poměr a přihlásíte se na kombinovanou formu studia, nezískáváte zaměstnanecké výhody (mateřská a pod.).

Vložil Kombinované studium | Štítek , , , , | Zanechat komentář